آرامگاه محمدباقر خلخالی / گزارش تصویری

محمدباقر خلخالی (متولد ۱۸۲۹ کاغذکنان – درگذشت ۱۳۱۶ ه‌‌ ـ‌ ق / ۱۲۷۷ ه‌‌ ـ‌ ش کاغذکنان) از شاعران و دانشمندان آذربایجانی قرن چهاردهم هجری قمری بود.

زندگی:

محمدباقر خلخالی در ۱۸۲۹ میلادی در روستای قره‌بلاغ (کاغذکنان) شهرستان میانه (بخش کاغذکنان در آن زمان بخشی از شهرستان خلخال محسوب می‌شد) متولد شد و در ۱۳۱۶ هجری قمری از دنیا رفت.
او شاعری دانا و بدیهه گویی حاضر جواب و استاد بود. وی اشعارش را به دو زبان فارسی و ترکی آذربایجانی می‌نوشت. وی تحصیلات خود را در خانه با استاد آخوند مولا حیدر که پدرش بود شروع کرد، بعدها برای ادامه تحصیل به زنجان و قزوین رفت.

حتماً ببینید:  عکس هایی از قلعه سنگی کاغذکنان (داش قالا)

روش‌های تربیتی متفاوت:

ميرزا محمدباقر براي پياده كردن افكار خود، مردم را به دو دسته تقسيم كرده بود: مردم عام و مردم خاص. مردم عام را بوسيله شمشير برنده‌اي بنام طنز آگاهي مي‌داد و مردم خاص را با كمک مدرسه علميه‌اي كه خود آنرا بنا نهاده بود و شاگردان بزرگي در آنجا تربيت نمود، هدايت مي‌كرد. از آن مدرسه كه به دارالعلم معروف بود و طلاب زيادي از ميانه، خلخال و زنجان بدانجا روي مي‌آوردند، بازديدی داشتيم كه اشک در چشمان هر بيننده‌اي جمع مي‌كرد. چه كسي مي‌دانست مكتب پررونق ميرزا باقر روزي بدين حال بيافتد؟

تربیت شاگردان دینی:

اين روحاني منتقد و متفكر، در كنار انتقاد از دربار و دربار مسلكان، از اشاعه دين اسلام غافل نمي‌ماند و مدرسه‌اي بنام دارالعلم در زادگاهش تأسيس مي‌كند كه محل رجوع خيل مشتاقان او از خلخال، ميانه و زنجان بود. او شاگردان زيادی تربيت نمود كه هر كدام نوری در منطقه‌شان بودند كه ملافاضل كاغذكناني از جمله آنهاست. ۲۰ تا ۲۵ طلبه بوسيله او مسلط به زبان عربي و فارسي شدند.

حتماً ببینید:  عکس قیز قالاسی (قلعه دختر میانه) در فروردین 96

آثار:

از آثار وی می‌توان مثنوی به زبان ترکی آذری به نام ثعلبیه را نام برد که بارها در تبریز و استانبول به چاپ رسیده است مثنوی ثعلبیه به شکل نظم و داستان است که در آن اصول زندگی اخلاق اجتماعی توضیح داده شده است. قباد طوفانی این کتاب را در سال ۱۳۳۹ هجری قمری، ۱۲۹۹هجری شمسی به زبان فارسی ترجمه کرد.

  • نمونه‌ای از اشعار ثعلبیه:
بلی جان عزیزیم اولما مدهوشاؤلوم هنگامه‌سین ائتمه فراموش
سیغیشماز بیر مقاله ظلمت و نورقوجاقلا شماز لارهر گردیو ایله حور
اؤرک‌بیر یاربیر دیر اولما گمراهکه بیر تخت اوسته اگلشمز ایکی شاه

شعر:

شعری به زبان فارسی:

ای سوار اسب عزت جام عیشت نوش باددر بساط گربهٔ قهرت عدو چون موش باد
دشمنانت همچو زردک دایماً گردد نگوندوستانت همچو سنجد رخت قرمزپوش باد
حتماً ببینید:  پل پردلیس کاغذکنان میانه

شعری به زبان ترکی آذربایجانی:

ساقیا وئرمه جام مست اولدوممست خمخانه الست اولدوم
یار آپاردی منی عزیز ائتدیگرچه اغیار ایچینده پست اولدوم

منبع نوشته: fa.wikipedia.org/wiki/محمدباقر_خلخالی

آرامگاه محمدباقر خلخالی / گزارش تصویری

محل احداث مقبره: روستای قره بلاغ

محمدباقر خلخالیمحمدباقر خلخالیعکس مقبره محمدباقر خلخالیمقبره محمدباقر خلخالیآدرس مقبره محمدباقر خلخالیمزار محمدباقر خلخالیمحمد باقر خلخالی

3 دیدگاه در “آرامگاه محمدباقر خلخالی / گزارش تصویری

  1. باسلام و تشکر از عکسهای زیبا و حرفه ای آقای احمدی.
    طراح این بنا آقای مهندس میرمحمود چابک (پایه یک طراحی معماری) هستند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *