آچاچی در کنار رود قزل اوزن در یک قاب زیبا

آچاچی یکی از شهرهای استان آذربایجان شرقی است که در بخش مرکزی شهرستان میانه واقع شده‌است. این شهر در سال ۹۲ به شهر ارتقا یافت و صاحب شهرداری شد.

دیرینگی این شهر به چند صد سال پیش می‌رسد. به اعتقاد نائبی وجه تسمیه آچاچی در اصل آچاچی به معنای محل تلاقی دو رودخانه است چرا که در ترکی آچاچی چوبی به شکل حرف انگلیسی Y و چای به معنای رودخانه است و آچاچی محل تلاقی دو رود بزرگ میانه می‌باشد.
دو رودخانه بزرگ آذربایجان در این شهر به هم می‌رسند یکی رود قزل‌اوزن و دیگری رودخانه میانه‌چای است.

حتماً ببینید:  نمایی از شهرک امام خمینی میانه

در سمت جنوبی این شهر رشته کوه قافلانکوه و تونل‌های آن و همچنین قلعه دختر و پل دختر طبیعت زیبایی را به‌وجود آورده‌است که ذهن و فکر هر بیننده‌ای را به خود مشغول می‌کند. این شهر مرکز دهستان قافلان‌کوه غربی است.

براساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت این شهر ۳۶۴۷ نفر و تعداد خانوار آن، ۱۱۹۰ خانوار است.

همچنین جاده ترانزیت تهران-تبریز-اروپا از وسط شهر عبور می‌کند.

شغل اغلب ساکنان این شهر عبارت‌اند از: کشاورزی، کارمندی دولت، رانندگی کامیون و تریلر، مدیریت رستوران‌ها و مغازه‌های بین‌راهی می‌باشد.

منبع نوشته:

  1. نائبی، محمد صادق، میانه، تهران، انتشارات جهان جام جم، ۱۳۸۳.
  2. wikipedia.org

آچاچی در کنار رود قزل اوزن در یک قاب زیبا

برای مشاهده تصویر با سایز بزرگتر بر روی تصویر کلیک کنید

آچاچی

حتماً ببینید:  ائل گلی (شاه گلی) / گزارش تصویری

اگر اطلاعات موثق دیگری از شهر آچاچی دارید لطفاً آن را از طریق فرم دیدگاه‌های زیر با ما به اشتراک بگذارید تا به نام شما در این مطلب برای سایر خوانندگان به اشتراک بگذاریم.
و در صورتی که اطلاعات ارسالی را از کتاب یا وبلاگ خاصی بدست آورده‌اید لطفاً منبع آن را نیز همراه با مطلب ارسالی قید کنید.


https://farazahmadi.ir/?p=436

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


حجم فایل نباید بیش از 15 مگابایت باشد.