ائل گلی (شاه گلی) / گزارش تصویری

ائل گلی (شاه گلی) / گزارش تصویریReviewed by فراز احمدی on May 28Rating:

ائل گولی یا شاه گلی، استخری بزرگ است که مساحت آن ۵۴۶۷۵ متر مربع می‌باشد. در جنوب آن تپه ای است که آن را از بالا تا پایین هم‌سطح استخر پله بندی کرده و نهر آبی از آن به طرف پایین روان است. از سمت جنوبی و از وسط استخر خیابانی کشیده شده که استخر را به صورت شبه جزیره ای درآورده است و در مرکز استخر، عمارت باشکوه دو طبقه‌ای ساخته شده است. در پیرامون استخر از روزگاران قدیم، درختان کهنسالی سر به هم آورده که انعکاس عکس آنها در آب، به زیبایی آن محوطه می افزاید. تمام تپه های جنوبی استخر به شکل بسیار زیبایی چمنکاری و گلکاری شده در روزهای گرم تابستان استراحتگاه مردم تبریز و مسافران سایر شهرها می‌باشد.

حتماً ببینید:  سد خاکی روستای زاویه

تصویر ائل گلی

نادر میرزای قاجار می نویسد:
«این آبگیر در اوایل حکومت قاجار، ملک یک سلسله از مساوات تبریز و انباشته از خاک و ریگ بود. قهرمان میرزا پسر هشتم عباس میرزا نایب السلطنه که در آن هنگام حکمران آذربایجان بود. آن ملک را در مقابل سالی سی و پنج خروار غله بخرید. سپس در آبادی و عمران آن همت گماشت.»

حتماً ببینید:  روستای ترناب

و از اعتمادالسلطنه نقل است که:
«عمارت دریاچه عبارت از کلاه فرنگی دو طبقه بسیار آبادی است و بزرگی این دریاچه به درجه ای است که به قدر دو آسیا سنگ آب در آن وارد می شود ولی مدت شش ماه از آب پر می گردد.»

در مورد تاریخ بنای عمارت ائل گلی اطلاعات مستندی در دست نیست. عمارت فوق در سال ۱۳۴۶ به علت کثرت رطوبت و فرسودگی تخریب شده و به جای آن در سال ۱۳۴۹ بنای عمارت زیبای دو طبقه ای با همان طرح قبلی ساخته شد.

منبع نوشته:
tabriz.ir/?PageID=19

ائل گلی (شاه گلی) / گزارش تصویری

تصویر شاه گلی تصویر ائل گلی شاه گلی ائل گلی عکس تبریز 2018 عکس شاه گلی عکس ائل گلی تبریز 2018 عکس ائل گلی (شاه گلی)


یک دیدگاه به “ائل گلی (شاه گلی) / گزارش تصویری”