امامزاده روستای چنار / معرفی + گزارش تصویری

آدرس امامزاده روستای چنار: میانه، روستای چنار، امامزاده محمد ابن موسی ابن جعفر(ع).

شرح حال:
به اعتقاد محلی امامزاده سید محمد (علیه السلام) فرزند امام موسی بن جعفر (علیه السلام) است.

امامزاده روستای چنار

اطلاعات فیزیکی:
آستان امامزاده سید محمد (علیه السلام) در شهرستان میانه و در روستای چنار قرار دارد. بقعه در کنار مسجد روستا قرار دارد و گنبد مسجد از دور دیده می‌شود. بنای قبلی بقعه، به ابعاد ۴×۳ متر با سقفی چوبی و نمایی با خشت خام بوده که در طول سال های ۱۳۶۴ ـ ۱۳۸۶ ش به همت مردم منطقه با تلاش آقای عبدالعلی محمدی بازسازی و تجدید بنا شده است.

حتماً ببینید:  تصاویری از نمایشگاه پروانه های سوخته / خرداد 91

ابعاد فعلی بقعه ۶/۷۰×۴/۸۰ متر و بر روی شیب تند و سکویی از سنگ های مالون و ملاط سیمان اجرا شده است که ضخامت سکو در بعضی جاها به حدود چهار متر می‌رسد. برای ورود به فضای داخلی بقعه باید از صحن مسجد عبور کرد و از نمای شمالی آن وارد بقعه شد. درِ ورودی در نمای شمالی تعبیه شده و بالای درِ ورودی سنگ سیاهی قرار گرفته که بر روی آن عبارت زیر نقش بسته است:

بنام خدا

امامزاده محمد روستای چنار

این بنای مقدس به توسط عبدالعلی محمدی مدیر داخلی این آستان مقدس تعمیر گردید. شروع ۱۳۶۴، پایان ۱۳۸۶٫
نمای بیرونی بقعه در ضلع شمالی با سنگ چین نماکاری شده و بقیه دیوارها فاقد آمود است. سطح بقعه چهار پله از کف صحن بلندتر است. دیوارهای داخلی و سقف گچ اندود و سپس با رنگ سبز رنگ آمیزی شده ست. پنجره های امامزاده در ضلع شرقی و جنوبی تعبیه شده و در ضلع غربی آن، مسجد هشت ضلعی روستا قرار دارد. بقعه به وسیله ی یک در به فضای مسجد وصل می‌شود. سطح بقعه به ارتفاع سه پله از سطح مسجد پایین تر است. ضریح آهنی امامزاده به رنگ سبز و ابعاد ۱/۸۰×۱/۲۰ متر است. سنگ قبر امامزاده داخل ضریح قرار دارد و متن سنگ قبر آن چنین خوانده شد:

حتماً ببینید:  تصویری از مقبرة الشعرا

بسم الله الرحمن الرحیم

«مثلا کلمه طیبه کشجره طیبه اصلها ثابت و فرعها فی السماء تؤتی اکلها کل حین باذن ربها»

هذا قبر السید الزکی … المقام محمد ابن موسی ابن جعفر (علیه السلام)، تاریخ تغییر خط روی تخته قدیمی به سنگ نوشته شهر رمضان ۱۴۰۶ ق.

سقف بنا به روش طاق ضربی اجرا و کف آن با فرش و پتو مفروش شده است. بقعه دارای امکانات رفاهی و بهداشتی و فاقد گنبد و گلدسته است. این بقعه به همت اهالی روستا اداره می‌شود.

مردم در روزهای پنج شنبه، اربعین حسینی، سالروز وفات پیامبر خدا (صلی الله علیه وآله وسلم) و روزهای تاسوعا و عاشورای غمبار حسینی در جوار امامزاده عزاداری می‌کنند و به اطعام و پخش نذورات می‌پردازند.

منبع نوشته: emamzadegan.ir/emamzadehbank/show-20584.aspx

حتماً ببینید:  مادر قصور از ماست وگرنه بهشت نزدیک است

امامزاده روستای چنار / معرفی + گزارش تصویری

روستای چنار امامزاده روستای چنار امامزاده روستای چنار امامزاده روستای چنار عکس امامزاده روستای چنار روستای چنار تصویر امامزاده روستای چنار مسجد روستای چنار امامزاده روستای چنار امامزاده چنار امامزاده روستای چنار امامزاده روستای چنار روستای چنار میانه امامزاده روستای چنار امامزاده روستای چنار امامزاده روستای چنار امامزاده روستای چنار