امامزاده روستای کلاله / گزارش تصویری

امامزاده روستای کلاله / گزارش تصویری

آستان مقدس امامزادگان سید حمید و سیده معصومه (علیهما السلام)

میانه، بخش کندوان، روستای کلاله، آستان مقدس امامزادگان سیدحمید و سیده معصومه (علیهما السلام).

شرح حال:

به ادعای اهالی روستا، مرحوم آقا سید حمید و بانو سیده معصومه (علیهما السلام)، خواهر و برادر بوده و از نوادگان امامان معصوم (علیهم السلام) هستند.

 

اطلاعات فیزیکی:

آستان امامزادگان سید حمید و سیده معصومه (علیهما السلام) در شهرستان میانه و در میان خانه های روستای کم جمعیت کلاله که ۱۲ خانوار در آن زندگی می کنند، قرار دارد و از لحاظ سازه بنا، با منازل مسکونی واقع در روستا قابل تشخیص نیست. ابعاد بقعه ۵/۵×۵/۵ متر است و بنای آن در کنار قبرستان و چسبیده به مسجد روستا قرار دارد. از تاریخ ساخت و سازنده‌ی بنای آن اطلاعی در دست نیست. به گفته‌ی روستائیان بنا از اول به همین شکل بوده و فقط تعمیرات جزئی بر روی آن انجام شده است.
حتماً ببینید:  سفره هفت سین ایستگاه راه آهن میانه
بقعه سازه سنگی دارد و سنگ های بنا با ملاط کاهگل روی هم قرار گرفته اند. در ساخت بنا از انواع سنگ ها و حتی سنگ قبرهایی حکاکی شده قدیمی نیز استفاده شده است. البته استفاده از سنگ قبرها در دیوارها، به خاطر عدم دسترسی به سنگ نبوده، بلکه برای محفوظ ماندن از آسیب های احتمالی و پیشگیری از سرقت صورت گرفته است.
ورود به بقعه از سمت شمالی و از داخل مسجد امکان پذیر است. این بنا متشکل از یک سردابه و فضای بالای آن است. در سردابه دو قبر وجود دارد که راه آن کاملاً مسدود شده و ورود به آن امکان پذیر نیست. ورود به فضای بالای سردابه هم فقط از طریق مسجد امکان دارد.
قاب و نعل ورودی بقعه از یک تکه سنگ بزرگ ساخته شده و دارای مقرنس زیبایی است که بر روی آن نقوش گیاهی حکاکی شده و عبارت «بسم الله الرحمن الرحیم، لا اله الا الله محمد رسول الله» و در طرفین آن «علی ولی الله» نقش بسته است.
ورودی باز شوی دو لنگه ای است که سبزرنگ، کم ارتفاع و از جنس چوب است. پنجره کوچک مشبکی آن در قسمت انتهای دیوار جنوبی قرار دارد و تنها تأمین کننده روشنایی داخل بقعه است.
صندوق چوبی یا ضریح امامزاده به ابعاد ۱/۵×۱/۱۰ متر در وسط بقعه قرار دارد و با پارچه های سبز و مشکی پوشانده شده است. جداره های داخلی بقعه با ملاط گچ اندود شده و تا ارتفاع ۱/۵ متری با رنگ فیروزه ای پوشش داده شده است.
حتماً ببینید:  اداره پست میانه

سازه‌ی سقف، چوبی است و کف آن با فرش و موکت مفروش شده؛ بقعه فاقد مناره و گنبد است و امکاناتی غیر از آب و برق ندارد.

با در نظر گرفتن ویژگی های بقعه، احتمال دارد این بنا متعلق به دوره‌ی ایلخانی باشد. این بقعه از دیرباز مورد توجه و احترام مردم بوده و در روزهای پنج شنبه، ایام عید و تاسوعا و عاشورا محل مراجعه مردم است.

 

منبع نوشته: emamzadegan.ir/emamzadehbank/show-20571.aspx

حتماً ببینید:  مادر واژه‌ای به وسعت تمام هستی...

امامزاده روستای کلاله امامزاده کلاله امامزاده امامزاده روستای کلاله امامزاده کلاله امامزاده روستای کلاله امامزاده روستای کلاله کلاله روستای کلاله روستای کلاله کلاله


https://farazahmadi.ir/?p=856

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


حجم فایل نباید بیش از 15 MB باشد.