بنسای خرفه ای یا کراسولا + معرفی

بنسای خرفه ای یا کراسولا Bonsai واژه‌ای ژاپنی است که از دو واژه Bon به معنای گلدان کوچک یا سینی و Sai به معنای کشت و کار ساخته شده است.
در واقع بنسای به گیاه بزرگی گفته می‌شود که برای نگهداری در محیط کوچک سازگار شده است و تداعی کننده و چشم اندازی از باغی سرسبز و زیبا می‌باشد.

حتماً ببینید:  گل سدوم + معرفی

بنسای تلفیقی از هنر و باغبانی می‌باشد که از باغبانی چین باستان نشات گرفته است.
هدف از پرورش بن سای نمایشی از طبیعت با سایز کوچک در گلدان می‌باشد که حس درخت در طبیعت را به انسان القا می‌کند.
بن سای ها در حالت کلی و به صورت ژنتیکی دارای سایز کوچک نیستند ولی هر نژادی از درخت را می‌توان به منظور پرورش مورد استفاده قرار داد.

بنسای خرفه ای یا کراسولا

بنسای خرفه ای یا کراسولا

بن سای شرایط نگهداری خاصی دارد که مربوط به گیاه و درختچه ای می‌باشد که در آن کاشته شده است، اگر شما درختچه مورد نظرخود را به خوبی بشناسید نگهداری و پرورش بن سای مورد نظر شما سهل و آسان می‌شود.
یکی از زیباترین درختچه های مینیاتوری که طرفداران بسیاری نیز دارد، بن سای کراسولا خرفه تزئینی می‌باشد.

حتماً ببینید:  یلدایتان مبارک

در ایران مردم بیشتر با خرفه ایرانی آشنایی دارند که به عنوان گیاه دارویی مصرف می‌کنند اما لازم است به این نکته اشاره کنیم که خرفه با نام علمی crassula portulaca دارای گونه های فراوانی است و برخی به اشتباه گونه های گوشتی آن را کاکتوس می‌نامند.

گونه‌ای از خرفه که در سالهای اخیر با ظاهر بن سای به منازل مردم راه یافته، بنسای کراسولا خرفه تزئینی هست که دارای شکل ظاهری بسیار زیبا می‌باشد، با دانستن چندین نکته در مورد شرایط نگهداری این بن سای شما می‌توانید سال‌ها از حضور آن در منزل بهرمند شوید.

حتماً ببینید:  یلدا مبارک!

شرایط نگهداری بنسای کراسولا خرفه تزئینی:

آبیاری

با بن سای خرفه به صورت یک گیاه آپارتمانی رفتار کنید، زیرا برخی با این تصور که این گیاه کاکتوس است آن را از آبیاری محروم می‌کنند، در صورتیکه بن سای کراسولا به هفته‌ای دوبار آبیاری نیاز دارد.

نور

بن سای کراسولا خرفه نیازمند به نور است و بهترین مکان برای نگهداری آن پشت پنجره در معرض نور می‌باشد. سعی کنید مکان قرارگیری بن سای خرفه را تغییر ندهید و میزان نور آن را همواره ثابت نگه دارید، زیرا تغییر ناگهانی مکان قرارگیری آن، موجب ریزش برگهای زیبای خرفه می‌شود.

خاک

مناسب ترین خاک برای پرورش خرفه ترکیبی از خاک باغچه، ماسه، کود و مقداری خاک برگ می‌باشد.

دما

بن سای کراسولا خرفه گیاهی آپارتمانی است و بهترین دما برای نگهداری آن فضای داخل خانه می‌باشد که در طیف ۱۲ تا ۲۷ درجه ی سانتی گراد است.

تغذیه و کوددهی

در فصل بهار هر دو هفته یکبار می‌توانید از کود مایع بن سای که حاوی مواد معدنی مورد نیاز بن سای است استفاده نمایید.

منبع نوشته: montakhab.co

حتماً ببینید:  زرشک و آشنایی با خواص درمانی آن

https://farazahmadi.ir/?p=2350

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


حجم فایل نباید بیش از 15 مگابایت باشد.