روستای توشمانلو

روستای توشمانلو یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان گرمه شمالی بخش کندوان شهرستان میانه واقع شده‌است.

بر اساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت این روستا ۴۱۸ نفر و تعداد خانوار آن، ۱۱۸ خانوار است.

توشمانلواین روستا در ۶۵ کیلومتری شهرستان میانه واقع شده است.
محصول عمدهٔ آن سیب است که شهرت جهانی دارد که به سیب میانه معروف است این روستا دارای سدی خاکی است که برای آبیاری باغ‌های زیر دست از آن استفاده می‌شود.
این روستا به نام‌های دوشمنلو (به اشتباه به این نام می‌خوانند) توشمنلی، توشملی (ییلاق خوش اتراق و آخرین اتراق بین میانه اردبیل) که بعدها در گذر تاریخ به توشمانلو رسیده نیز معروف است همچنین سطح سواد در این روستا بالا بوده بطوری که میانگین هرخانوار تقریباً دو تا لیسانس و بالا دارد. توشمانلو چندین دکتر به نام، چندین مهندس و چندین رتبه برتری کنکور تحویل کشور عزیزمان داده است.

حتماً ببینید:  عکس سد توشمانلو

و همچنین از جاهای دیدنی آن چاناق بلاغ که آبی فوق العاده دارد و در منطقه بکری قرار دارد وجود کهریزهای قدیمی در آن نشان ازقدمت آن دارد و دارای چندین غار (کول) می‌باشد.
کانال آب آور و بند انحرافی توشمانلو توسط شرکت بتن راهکار تبریز در حال ساخت است.

توشمانلو روستایی است که با توجه به وجود گورهای باستانی و قلعه‌ای که گویا متعلق به دوره بابک است، اهمیت و پتانسیل زیادی از نظر مطالعات باستان شناسانه دارد.

سیب این روستا از لحاظ مرغوبیت در حد چشمگیری است. سدی که در روستا قرار دارد و به یاری اهالی روستا ساخته شده مهم‌ترین منبع ذخیره آب است. این روستا دارای راه آسفالت، آب، برق، تلفن، مدرسه ابتدایی و راهنمایی و … است. مهاجرت از این روستا کم است و حتی سیر معکوس دارد.
شایان ذکر است که بالای ۹۰ درصد باغات این روستا به صورت قطره ای آبیاری می‌شود و در این زمینه یکی از روستاهای پیشرو در سطح کشور است.

منبع نوشته: wikipedia.org

روستای توشمانلو

برای مشاهده تصویر با سایز بزرگتر بر روی تصویر کلیک کنید

حتماً ببینید:  روستای شیویار

اگر اطلاعات موثق دیگری از روستای‌ توشمانلو میانه دارید لطفاً آن را از طریق فرم دیدگاه‌های زیر با ما به اشتراک بگذارید تا به نام شما در این مطلب برای سایر خوانندگان به اشتراک بگذاریم.
و در صورتی که اطلاعات ارسالی را از کتاب یا وبلاگ خاصی بدست آورده‌اید لطفاً منبع آن را نیز همراه با مطلب ارسالی قید کنید.

تصاویر روستاهای دیگر میانه را می‌توانید از اینجا مشاهده کنید.


https://farazahmadi.ir/?p=3589

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


حجم فایل نباید بیش از 15 مگابایت باشد.