روستای سبز و ارباط

روستای سبز و ارباط سبز یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان قافلان‌کوه غربی بخش مرکزی شهرستان میانه واقع شده‌است. نام اصلی این روستا سبیز می‌باشد که به عنوان سبز شهرت دارد و در مجاورت این روستا، روستای ارباط می‌باشد.

روستای سبز و ارباط دارای امکانات رفاهی ورزشی از قبیل (باشگاه بدنسازی و سالن فوتبال و…) را دارا می‌باشد.

اصلی‌ترین مشخصه این روستا و صنایع دستی آن جارو و برنج می‌باشد که شهرت کشوری به این روستا بخشیده است و درآمد بخش عمده‌ای از مردم این منطقه از این طریق تأمین می‌شود. این روستا دارای یک آب گرم است که به (گول) مشهور بوده و دارای خواص درمانی نیز می‌باشد که هر ساله افراد زیادی در فصل تابستان به آنجا مراجعه می‌کنند.

و همچنین روستای سبز دارای یک چشمه که در زبان محلی به آن (کهریز) می‌گویند، می‌باشد و یکی از شگفتی‌های آن منطقه است ولی کسی توجهی به آن ندارد. ولی در گذشته‌ای دور شریان اصلی سه روستای سبیز و ارباط و دینکه بوده که کمک شایانی به کشاورزی این روستا داشته است. یکی از موقعیت‌های منحصر به فرد این روستا مجاورت با رودخانه قزل اوزن می‌باشد که در محل تلاقی دو رود قزل اوزن و رودخانه(قوری چایی) می‌باشد.

براساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت روستای سبز ۱۱۶۲ نفر و تعداد خانوار آن، ۳۹۴ خانوار است و همچنین جمعیت روستای ارباط نیز ۱۳۲۲ نفر و تعداد خانوار آن، ۴۲۰ خانوار می‌باشد.

منبع نوشته: wikipedia.org

روستای سبز و ارباط

برای مشاهده تصویر با سایز بزرگتر بر روی تصویر کلیک کنید

حتماً ببینید:  تصویری از جاده مه آلود میانه زنجان

اگر اطلاعات موثق دیگری از روستای سبز و ارباط میانه دارید لطفاً آن را از طریق فرم دیدگاه‌های زیر با ما به اشتراک بگذارید تا به نام شما در این مطلب برای سایر خوانندگان به اشتراک بگذاریم.
و در صورتی که اطلاعات ارسالی را از کتاب یا وبلاگ خاصی بدست آورده‌اید لطفاً منبع آن را نیز همراه با مطلب ارسالی قید کنید.

تصاویر روستاهای دیگر میانه را می‌توانید از اینجا مشاهده کنید.


https://farazahmadi.ir/?p=17421

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


حجم فایل نباید بیش از 15 مگابایت باشد.