روستای شیخدر آباد و دربند زیبای آن

روستای شیخدر آباد یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان شیخ در آباد بخش مرکزی شهرستان میانه واقع شده‌است.

روستای شیخدر آباد دارای طول جغرافیایی ۳۶/۴۷ و عرض جغرافیایی ۲۲/۳۷ و با ارتفاع ۱۴۰۰ متر از سطح دریا قرار دارد که در ۱۷ کیلومتری جنوب غربی شهرستان میانه واقع شده است و دارای ۷۰۰ خانوار می‌باشد.

براساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت این روستا ۱۶۸۱ نفر و تعداد خانوار آن، ۵۰۵ خانوار است.

حتماً ببینید:  روستای قشلاق سیف الدین

روستای شیخدر آباد از دو رودخانه پر آب میانه به نام‌های آیدوغموش و قرانقو بهره می‌برد و اطراف رودخانه های مذکور مزارع کشاورزی حاصل‌خیزی دارد و سد آیدوغموش در حومه دهستان شیخدر آباد واقع می‌باشد.
و دارای تپه‌هایی به نامهای آیدوغموش(ج) – ساری قایا(ش) – چوقانی داغی(ج) -قارا تپه(ش.غ) است.

وجه تسمیه نام آبادی یک شیخ در روستا نیست بلکه در اصل نام آن «ایشیق در آباد» یا «ایشیق در آوا» که درآوا منطقه دره‌ای را گویند.

مطالب فوق از کتاب میانه تالیف محمدصادق نائبی می‌باشد.

منبع نوشته: sheykhdarabad.blogfa.com

روستای شیخدر آباد

برای مشاهده تصویر با سایز بزرگتر بر روی تصویر کلیک کنید

دربند شیخدر آباد

تدوین فیلم: مهندس غلامرضا شاهمحمدی

حتماً ببینید:  عکس سد روستای کندوان

اگر اطلاعات موثق دیگری از روستای شیخدرآباد میانه دارید لطفاً آن را از طریق فرم دیدگاه‌های زیر با ما به اشتراک بگذارید تا به نام شما در این مطلب برای سایر خوانندگان به اشتراک بگذاریم.
و در صورتی که اطلاعات ارسالی را از کتاب یا وبلاگ خاصی بدست آورده‌اید لطفاً منبع آن را نیز همراه با مطلب ارسالی قید کنید.

تصاویر روستاهای دیگر میانه را می‌توانید از اینجا مشاهده کنید.


https://farazahmadi.ir/?p=3708

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


حجم فایل نباید بیش از 15 مگابایت باشد.