روستای ممان

روستای ممان یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان گرمه جنوبی بخش مرکزی شهرستان میانه واقع شده‌است.

بر اساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت این روستا ۳۷۲ نفر و تعداد خانوار آن، ۱۳۵ خانوار است.

گوزل مامان بیر نامه گلیپدی سد کوبلاننان

فکر ایدیرلر زارع دوشوبدو جاننان

تمام ال چکیرلر بازار دوکاننان

قویمایین سو باسا گؤزل مامانی

هئچ یئره چاتمیری دادی، آمانی

نئچه مدرسه وار، نئچه کرخانا

شکایت یازماقدان گئلمیشیک جانا

رحم ائیله یین بیزیم کاغیزکونان

قویمایین سو باسا گؤزل مامانی

هئچ یئره چاتمیری دادی آمانی

ماماندا صرف اولور نئچه قوچ- قویون

قصابا حکم اولور دریسین سویون

مرجی شورباسینان ختنه تویون

بیزلری یغمایین قوشا بلاغا

فرشمی چاتمارام جانسیز اولاغا

بیزلری کؤچورون سلیمانلی_یا

قییمایین اوزگه‌لر بیزی دانلایا

دولتین قدرتین ملت آنلایا

قویمایین سو باسا گوزل مامانی

هئچ یئره چاتمیری دادی آمانی

روستای ممان یکی از روستاهای شهرستان میانه می‌باشد مردم این روستا به کشاورزی و دامداری مشغول می‌باشد از محصولات این روستا می‌توان به برنج این روستا اشاره کرد که از مقبولیتی بالای برخوردار می‌باشد از دیگر محصولات این روستا نمک این روستا می‌باشد که به اسم نمک ممان در سطح استان و استانهای همجوار توزیع می‌شود.

حتماً ببینید:  روستای ونجان

همسایگان روستای ممان:

روستای ممان با روستاهای اطراف روابط تنگاتنگی دارد از جمله روستاهای اطراف ممان می‌توان به روستاهای نظیر روستاهای: زنهاری، زرنجین، کوهستانق، وردوق، بیرون، گوندوغدی، توپ قره، کوهبنان و سلیمانلو اشاره کرد.

نوع فعالیت مردم روستای ممان:

روستای ممان به دلیل همجوار بودن با رودخانه‌ای قزل و اوزن و وجود قنات‌های متعدد و زمین‌های حاصل‌خیز مردم این روستا را به سمت کاشت برنج سوق داده البته مردم روستا به غیر از کاشت برنج به دامداری و باغداری نیز مشغول هستن دیگرمحصول این روستا نمک این روستا هست که البته بیشتر درسطح شهرستان توزیع می‌گردد که به نمک ممان شهرت دارد.

اطلاعاتی از روستای ممان:

روستای ممان یکی از مهمترین و حاصل‌خیزترین نواحی و روستاهای شهرستان میانه است.

موقعیت جغرافیایی:

روستای ممان از لحاظ جغرافیایی در جنوب غربی شهرستان خلخال و جنوب استان اردبیل و شمال شرقی شهرستان میانه و شمال غربی استان زنجان می‌باشد.

حتماً ببینید:  روستای درین درق

داد و ستد در روستا:

روستای ممان از جهاتی بویژه بازار داد و ستد کالاها و اجناس شهرهای مجاور در زمانهای قدیم بسیار با اهمیت بوده است. شهرستان میانه اولین شهری می‌باشد که در مسیر ارتباطی تهران به آذربایجان قرار گرفته و به لحاظ سوق الجیشی یکی از بازارهای غربی کشور را در سنوات گذشته به نام خود به ثبت رسانده است، که روستای ممان به دلیل قدمت و سابقه و همین‌طور تعداد جمعیت بالا یکی از قطبهای اقتصادی شهرستان میانه برای فروش محصولات کشاورزی خود و خرید مایحتاج زندگی بوده است.

دلیل نام گذاری:

روستای ممان به دلیل سرسبزی بیش از اندازه و داشتن باغات و مزارع کشاورزی و همینطور به علت رفت و آمد چاپار سواران نامه‌رسان و اطراق آنها در این روستا و باز به علت قرار گرفتن در میان شهرها و استان‌های اطراف از نظر اهالی منظقه نام زیبای ممان را به خود گرفته است.

نشانه‌های تاریخی:

روستای ممان به دلیل با صفا و سرسبز بودن بنا به گفته هایی که نسل به نسل و زبان به زبان گشته محل گذر نوادگان امامان نیز بوده است که نشانه‌هایی که از اطراف این روستا پیدا شده بیانگر این مطلب است.

قدمت روستای ممان:

روستای ممان به لحاظ قدمت و سابقه تشکیل طبق شواهد باقی مانده در اطراف روستا برمی‌گردد به حدود ۱۴۰۰ سال یا بیشتر از آن که یک نمونه از این شواهد تاریخی که بازگو کننده تشکیل روستا می‌باشد نشانی از محل پاگذاری یا به تعبیر اهالی روستا (امام ردی) می‌باشد که در نزدیکی روستای زیبای ممان موجود است.

حتماً ببینید:  روستای طغای

زلزله در ممان:

روستای ممان از زمان تشکیل که باز اطلاعات دقیقی در دست نیست، به گفته قدیمی‌های این روستا تا کنون دو بار دچار زلزله‌های شدید شده که باعث دگرگونی کامل این روستا شده، اما باز به همت پدران و مادران و نیاکان ما دوباره بنا شده همچنان استوار ایستاده است.

مکان‌های تاریخی روستا:

روستای ممان در زمانهای بسیار قدیم یکی از مدرنترین برج و باروهای زمان خود را داشته است. محلی به نام قلعه خانها وجود داشته که در زمانهای قدیم به عنوان محل دیده بانی و نگهبانی از روستا به دلیل تهاجم افراد بیگانه ساخته شده بود که الان نیز به همان اسم (قلعه) در میان اهالی معروف می‌باشد.

آب و هوای روستای ممان:

روستای ممان به دلیل قرار گرفتن در میان کوه‎های اطراف خود از آب و هوای معتدل و نسبتا کوهستانی برخوردار است. رودخانه قزل اوزن نیز که قدیم به علت کثرت آب محل ماهیگیری و آبیاری زمینهای کشاورزی اهالی بوده است. همینطور روستای ممان دارای چشمه‌های آب طبیعی متعددی با نامهای قدیمی و شناخته شده می‌باشد که به عنوان مثال می‌توان از شیرین بلاغ و بی‌آغاجی نام برد.

حتماً ببینید:  حال و هوای بهاری گلزار مومنین میانه

شیوه اداره کردن روستای ممان:

روستای ممان در زمانهای قدیم بصورت حکومت خانی اداره می‌شده که با بوجود آمدن اصلاحات ارضی در دهه ۴۰ هجری شمسی توسط محمدرضا شاه و تقسیم شهرها به نواحی‌های مختلف، روستاها نیز از این اصلاحات بی‌بهره نمانده و خان‌ها تبدیل به کدخدایان معتمد و ریش سفیدان روستا شدند، کهروستای ممان نیز از این امر مستثنی نبوده و کدخدایان متعددی به خود دیده است.

دفاع از اسلام و انقلاب:

روستای ممان از نظر مبارزات اوایل انقلاب و همینطور هشت سال دفاع از آن همواره در صف مقدم جبهه ها بوده و فداکارانه شهدای عزیزی را تقدیم این انقلاب نموده است که تعداد آنها نیز ۶ شهید عزیز می‌باشد.

با تشکر از آقای عیسی سهرابی ممان

منبع نوشته: iranvillage.ir

روستای ممان

برای مشاهده تصویر با سایز بزرگتر بر روی تصویر کلیک کنید

حتماً ببینید:  روستای زیبا و سرسبز آشاقی کرو (قاراب سفلی) کاغذکنان

اگر اطلاعات موثق دیگری از روستای‌ ممان میانه دارید لطفاً آن را از طریق فرم دیدگاه‌های زیر با ما به اشتراک بگذارید تا به نام شما در این مطلب برای سایر خوانندگان به اشتراک بگذاریم.
و در صورتی که اطلاعات ارسالی را از کتاب یا وبلاگ خاصی بدست آورده‌اید لطفاً منبع آن را نیز همراه با مطلب ارسالی قید کنید.

تصاویر روستاهای دیگر میانه را می‌توانید از اینجا مشاهده کنید.


https://farazahmadi.ir/?p=2881

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


حجم فایل نباید بیش از 15 MB باشد.