علف شور

علف شور به گونه‌ای اشاره می‌شود که گل‌های مجتمع داشته و در خانواده اسفناج است.
عموماً در خط ساحلی اروپا یافت شده و از اسکاندیناوی تا شرق آفریقا و آسیا و نیز شمال آمریکا نیز یافت می‌شود.

خصوصیات ظاهری:

علف شورعلف شور گیاهی یکساله بوده و تا ۶۰ سانتی متر رشد می‌کند. گلدهی آن از جولای تا سپتامبر می‌باشد. بذر آن طی ماه‌های آگوست تا اکتبر می‌رسد.
گل ها دوجنسی هستند یعنی دارای اندام نر و ماده می‌باشند. ساقه مرکزی گیاه حالت قائم ولی انشعابات و شاخه‌های آن حالت افتاده یا خمیده دارند ناحیه راس برگها و براکترهای گیاه خاردار است.
برگهای حالت گوشتدار و ساقه آغوش دارد. گل آن منفرد با مجتمع به تعداد ۳-۲ تایی است که مجموعاً خارهای کم و بیش فشرده بهم در کنار برگهای به وجود می‌آورند. لپه‌ها سبزرنگ، گوشتی، بسیار باریک و شبیه برگ‌های سوزنی کاج هستند و طول آنها ۶ تا ۳۶ میلی‌متر است.

حتماً ببینید:  خیار وحشی و خواص درمانی ریشه آن

اولین برگ‌های حقیقی به‌صورت دوتائی ظاهر شده و از نظر شکل و اندازه شبیه لپه‌ها بوده و در سطح فوقانی شیاردار هستند. به‌نظر می‌رسد که این برگ‌ها در قاعده به ساقه متصل است. گاهی اوقات ساقه‌های این گیاهچه‌ها ارغوانی رنگ هستند.

شرایط محیط رشد:

در خاک های اسیدی کشت نگردد. اکثراً در خاک های خشک یافت می‌گردد. بافت خاک آن سبک تا متوسط باشد. خاک هایی که از زهکشی خوبی برخوردار باشند را ترجیح می‌دهند.
از لحاظ اسیدیته می‌تواند در خاک خنثی، کمی اسیدی یا کمی قلیایی رشد کند. در مکان های سایه رشد خوبی نداشته و در واقع نمی‌تواند در سایه رشد کند. خاک هایی با رطوبت زیاد و همیشه مرطوب را می‌پسندد.
در مقابل غرقابی مقاومت زیادی دارد. به دلیل مقاومت زیاد نسبت به گرما و خشکی، بیشتر در حاشیه مناطق بیابانی وجود دارد.

حتماً ببینید:  گیاه کاروان کش

خواص درمانی و کاربردها:

علف شور اثرات هیجان آور، قاعده آور و ضد کرم دارد. آب گیاه تازه یک دوای عالی برای ادرار آوری است. همچنین برای تنظیم فشار خون از این گیاه بهره می‌گیرند.
اعضاء این گیاه داری اثر ملین، ضد اسکوربوت، و مدر است در خاکستر آن مقدار زیادی کربنات پتاسیم یافت می‌شود. علف شور در درمان عوارض ناشی از کمبود ویتامین C موثر است.
یشتر خاصیت دارویی علف شور مربوط به برگ آن است. استفاده از خاکستر علف شور را برای رفع خارش پوست مفید دانست.

هشدار: این گیاه حاوی بالغ بر ۵% اگزالیک اسید بوده و بنابراین نباید بیش از حد استفاده شود و در مصرف آن اعتدال و احتیاط داشت.

نحوه تکثیر گیاه:

بذور علف شور را در فصل بهار در محلی می‌کارند. توجه شود که بذرهای این گیاه عمر نگهداری زیادی نداشته و باید سریعاً کشت گردند.

منبع نوشته: nargil.ir

حتماً ببینید:  فرار گوسفندان از گرما

علف شور

برای مشاهده تصویر با سایز بزرگتر بر روی تصویر کلیک کنید

تصاویر فوق از طبیعت زیبای شهرستان میانه تهیه شده‌اند.


https://farazahmadi.ir/?p=5537

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


حجم فایل نباید بیش از 15 مگابایت باشد.