عکس‌هایی از گلسنگ ها

گلسنگ‌ها موجوداتی هستند ریسه‌دار که از هم‌زیستی قارچ‌ها و مواد زندهٔ نورساختی (عامل فتوسنتز) پدید می‌آیند. این مواد زنده معمولاً یا جلبک‌های سبز و سبز آبی یا فقط جلبک‌های سبز آبی (cyanophesea) هستند. ویژگی‌های گلسنگ با ویژگی‌های مواد زندهٔ تشکیل‌دهندهٔ آن به‌طور کلی متفاوت است. این ویژگی‌ها تا حدودی شبیه ویژگی‌های گیاهان است ولی گلسنگ‌ها گیاه نیستند.

گل سنگ

این گیاهان روی سنگ‌ها، صخره‌ها، تنهٔ درختان، ساقهٔ گیاهان و در سطح زمین می‌رویند. درواقع ساکنان خاک محسوب نمی‌شوند و در نقاط کوهستانی، مناطق قطبی و در شرایط نامناسب برای رویش سایر گیاهان می‌رویند.

بعضی از گلسنگ‌ها در طول سال فقط ۱ میلی‌متر رشد می‌کنند این گیاه می‌تواند تا ۴۰۰۰ سال عمر کند. بیشتر گلسنگ‌ها به سرعت توسط هوای آلوده از بین می‌روند. قرنهاست که گلسنگ‌ها به عنوان رنگ مو و منبع رنگ کننده‌ها استفاده می‌شوند.

حتماً ببینید:  گل حسن یوسف + معرفی

در حدود ۱۳۵۰۰ گونه گلسنگ وجود دارد. این گیاه در سراسر جهان به چشم می‌خورد و می‌تواند در دمای منفی ۶۰ درجه سانتیگراد (منفی ۷۶ درجه فارنهایت) زنده بماند بسیاری از گلسنگ‌ها در مناطق مرطوب زندگی می‌کنند اما فقط یک گونه از این گیاه در آب زندگی می‌کند.

گلسنگ‌ها بسیار بادوام هستند احتمالاً به این دلیل که می‌توانند به سرعت خشک شوند و به یک حالت مقاوم یا دوره کمون وارد شوند. در شبیه‌سازی انجام شده مربوط به زندگی در مریخ در مرکز هوافضای آلمان نشان داده شد که گلسنگ‌ها می‌توانند تا ۳۴ روز در مریخ زنده مانده و فتوسنتز کنند.

حتماً ببینید:  نمای متفاوتی از میوه درخت سرو

گلسنگ‌ها اولین موجودات پر سلولی بودند که به خشکی وارد شدند. به گلسنگ‌هایی که شبیه بوته یا برگ باشند کلان‌گلسنگ (انگلیسی: macrolichens) و به بقیه گلسنگ‌ها خرده‌گلسنگ (انگلیسی: microlichens) گفته می‌شود.

منبع نوشته: fa.wikipedia.org/wiki/گلسنگ

عکس‌هایی از گلسنگ ها

حتماً ببینید:  دو قدم مانده که پاییز به یغما برود...

عکس‌هایی از گلسنگ ها گلسنگ عکس گلسنگ گلسنگ گل سنگ عکس گل سنگ


https://farazahmadi.ir/?p=2111

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


حجم فایل نباید بیش از 15 MB باشد.