عکس زیبای گل آبی یا همان گل فراموشم مکن

مهمترین گونه این جنس m.sylvatia hoffm می باشد که بومی سراسر اروپا، سیبری و خاور است.
گیاهی دو ساله بوده، بوته کوچک با انشعابات فراوان، برگ‌های کوچک به رنگ سبز تیره، سر نیزه‌ای، گاهی مستطیلی یا قاشقی است که از کرک‌های ضخیمی پوشیده شده است. برگ‌های روی ساقه بدون گلبرگ، سایر برگها دارای دمبرگ نسبتاً کوتاهی هستند.
گل‌های کوچک با ۵ گلبرگ، به قطر ۶-۹ میلی متر که به صورت خوشه انتهائی است، غالباً به رنگ آبی آسمانی یا آبی پر رنگ و گاهی صورتی روشن یا سفید می باشد.
گل‌ها در ابتدا سفید و گلی می‌باشد و بعداً آبی می شود. ارتفاع نبات ۸-۳۰ سانتی متر و دارای ارقام متفاوتی می‌باشد که بعضی گل‌های نسبتاً درشت  و معطری و به رنگهای صورتی وغیره هستند.

حتماً ببینید:  گل زیبای زبان در قفا + معرفی

گل‌های زیبای کوچک این گل به رنگ آب آسمانی و زیبا است. گل آذین این گل فوراً جلب نظر می‌کند و به شکل کژدم حرکت چرخشی دارد از این جهت نام دیگر آن کژدم چمن است.
ارقام معروف آن عبارتند از  blue balls بوته متراکم با گلهای آبی و روشن و carmine king با گلهای قرمز صورتی royal blue با گلهای آبی تیره بالاخره ultramarine، بوته بسیار پاکوتاه، با گلهای آبی تیره.
فصل گل‌دهی نسبتاً کوتاه بوده، سه تا هفته برحسب فصل ادامه دارد و به سرما مقاوم می‌باشد.

حتماً ببینید:  گل بنفش زیبا

نحوه ازدیاد کاشت: بذر فراموشم مکن همانند بنفشه در مرداد ماه کاشته می‌شود و در اواخر مهر ماه به بستر اصلی منتقل می‌گردد. البته افرادی که در منزل بذر را کشات می‌کنند در همه فصول می‌توانند به شرط عدم تغییر دما کاشت کنند. بذر فراموشم مکن قوه نامیه خود را تا چهار سال حفظ می‌کند و پس از کاشت در ظرف مدت ۸ الی ۱۵ روز سبز می‌شود. فاصله کاشت نشاءها ۱۰-۱۵ سانتی‌متر می‌باشد. دوره گل‌دهی آن یک ماه می‌باشد.

حتماً ببینید:  عکس هایی از پروانه های زیبای کاغذکنان میانه

کاربرد: گل فراموشم مکن برای تزئینات بهاره، حاشیه ها، تپه ها و باغات، تخته سنگی در مکان‌های نسبتاً مرطوب کاربرد دارد. در صورتیکه در گلدان کاشته شود جلوه بسیار زیبائی دارد. گونه دیگر به نام m.palastris hern که مقاومت بیشتری به رطوبت دارد و برای تزئین حاشیه چمن‌کاری‌های مرطوب و کنار جویبارها و نهرهای آب بکار می‌رود. هم چنین مجموعه گل‌های آبی این گیاه، پوشش عالی برای بیشتر گل‌های لاله که دارای گل‌های کروی درشت و براق هستند، می‌باشد.

منبع نوشته: bazrco.ir/blog/50-معرفی-گل-فراموشم-مکن-forget-me-not.html

عکس زیبای گل آبی یا همان گل فراموشم مکنگل آبی | گل فراموشم مکن