عکس گل پروانش یا پیچ تلگرافی + معرفی

عکس گل پروانش یا پیچ تلگرافی + معرفیReviewed by فراز احمدی on Jun 19Rating:

گل پروانشگل پروانش یا پیچ تلگرافی

نام علمی: Vinca minor

نام‌های دیگر: پریوش – پیچ تلگرافی – گل تلگرافی

تیره: خرزهره یا Apocynaceae

گیاهی است علفی با ساقه‌های خزنده بر روی زمین و یا بالا رونده؛ به همین دلیل نیز به پیچ تلگرافی مشهور است. گل‌های آن به رنگ‌های متنوع آبی یا سفید حتی قرمز نیز دیده می‌شود. برگ‌های آن متقابل است با دمبرگ کوتاه و یا حتی بدون دمبرگ، گل آذین غالباً منفرد محوری. میوه‌ی آن نیز از نوع فولیکول دوتایی است.

حتماً ببینید:  غنچه و گل میوه به

گل پیچ تلگرافی
گزارش شده است که این گیاه در برخی نواحی در طول یک سال ممکن است دو بار یکی در اواسط بهار و دیگری در پاییز دارای گل شود.

به معنی رام vincare نام انگلیسی این گیاه و نام علمی هر دو از واژه لاتین کردن و اسیر کردن گرفته شده و وجه تسمیه آن ساقه‌های خزنده مهاجم این گیاه است. در نزد رومیان باستان گیاه پروانش علامت قربانی دادن و مرگ بوده و در انگلستان قرون وسطی این گیاه مترادف با اعدام بوده است. بنابر یک سنت قدیمی ایتالیایی‌ها شاخه‌هایی از این گیاه را بر روی گور کودکان فوت شده می‌گذاشته‌اند و به این گیاه عنوان ”فیوردی مورته” یا ”گل مرگ” داده بوده‌اند.

حتماً ببینید:  عکس پروانه زیبا

گیاه پروانش در قدیم به گیاه جادوگر نیز مشهور بوده است و مردم آن را با نام ”بنفشه ی جادوگران” می‌شناخته‌اند. این گیاه یکی از اجزای همیشگی شربت عشق – معجونی خوفناک از ترکیب کوبیده ی گیاه پروانش (گل تلگرافی) با کرم خاکی و آبرون کبیر – بوده است. کولپپر این گیاه را وابسته به سیاره‌ی ناهید (زهره) می‌دانسته و می‌نویسد: ”اگر مرد و زن برگهای گیاه پروانش را بخورند بین آن دو عشق به وجود می‌آید.” در فرانسه این گیاه نماد دوستی است.

از نظر پزشکی پروانش یا گل تلگرافی یک قابض شفابخش است. برگ‌های تازه‌ی آن را بر روی زخم می‌مالند و یا در حفره بینی فرو می‌کنند و خونریزی را بند می‌آورند پمادی از برگ‌های کوبیده آن برای بواسیر بسیار مفید است. هنوز هم این گیاه را به عنوان قابض مصرف می‌کنند و چای آن را برای درمان خونریزی‌های شدید ماهانه خانم‌ها و همچنین خونریزی لثه تجویز می‌نمایند. پروانش همچنین تا حدودی مثل یک مسکن عمل می‌کند و برای رفع نگرانی‌های عصبی مصرف می‌شود.

حتماً ببینید:  سفره هفت سین

پروانش ماداگاسکار یا پروانش گل سرخ یک داروی سنتی آفریقایی برای درمان دیابت یا مرض قند می‌باشد. در سال ۱۹۵۰ هنگامی که پژوهشگران به دنبال پیدا کردن خواص ضد بیماری قند گیاه بودند کشف کردند که این گیاه بر روی گویچه‌های سفی خون عمل کرده و از رشد سرطان جلوگیری می‌کند.

ترکیبات شیمیایی:
برگ‌ها و قسمت‌های هوایی این گیاه دارای آلکالوئیدهایی چون وینین Vinin وینکامین Vincamin و یک ماده‌ی تلخ به نام وینسین Vincin می‌باشد.

خواص درمانی:
مهمترین خاصیت این گیاه اثر باز کنندگی مجاری عروقی می‌باشد. همچنین به عنوان اکسیژن دهنده‌ی قوی و تا حدودی نیز اثر قابض می‌باشد.

زیستگاه طبیعی:
گیاه بومی اروپاست. در جنگل‌ها و محل‌های پر درخت پرچین‌ها و همچنین بر روی خاک‌های گچی یا رسی که خوب زهکشی شده باشد می‌روید.

حتماً ببینید:  عکس‌هایی از گلسنگ ها

مشخصات ظاهری:
گیاه با دوامی است که طول ساقه‌های خزنده و بالا رونده‌ی آن از سی تا نود سانتیمتر است که مجموعه‌ی متراکم و فشرده‌ای را به وجود می‌آورند. برگ‌های تخم مرغی شکل و براق گل پروانش که دارای نوک صاف و یا تیز هستند به صورت جفت در امتداد ساقه بیرون می‌آیند و در تمام طول زمستان روی گیاه باقی می‌مانند. از اواسط بهار تا اوایل تابستان گل‌های زیبای آبی ارغوانی با پنج گلبرگ مثلثی شکل و خمیده که شبیه تیغه‌های پنکه هستند ظاهر می‌شوند.

منبع نوشته: nargil.ir/Article.aspx?Id=138&cid=3546

حتماً ببینید:  بازی انعکاس با موبایل!

عکس گل پروانش یا پیچ تلگرافی + معرفی

گل پیچ تلگرافی گل پروانش


https://farazahmadi.ir/?p=1180