عکس گل پروانش یا پیچ تلگرافی + معرفی

گل پروانشگل پروانش یا پیچ تلگرافی

نام علمی: Vinca minor

نام‌های دیگر: پریوش – پیچ تلگرافی – گل تلگرافی

تیره: خرزهره یا Apocynaceae

گیاهی است علفی با ساقه‌های خزنده بر روی زمین و یا بالا رونده؛ به همین دلیل نیز به پیچ تلگرافی مشهور است. گل‌های آن به رنگ‌های متنوع آبی یا سفید حتی قرمز نیز دیده می‌شود. برگ‌های آن متقابل است با دمبرگ کوتاه و یا حتی بدون دمبرگ، گل آذین غالباً منفرد محوری. میوه‌ی آن نیز از نوع فولیکول دوتایی است.

حتماً ببینید:  رویش ناگزیر جوانه ها

گل پیچ تلگرافی
گزارش شده است که این گیاه در برخی نواحی در طول یک سال ممکن است دو بار یکی در اواسط بهار و دیگری در پاییز دارای گل شود.

به معنی رام vincare نام انگلیسی این گیاه و نام علمی هر دو از واژه لاتین كردن و اسیر كردن گرفته شده و وجه تسمیه آن ساقه‌های خزنده مهاجم این گیاه است. در نزد رومیان باستان گیاه پروانش علامت قربانی دادن و مرگ بوده و در انگلستان قرون وسطی این گیاه مترادف با اعدام بوده است. بنابر یک سنت قدیمی ایتالیایی‌ها شاخه‌هایی از این گیاه را بر روی گور كودكان فوت شده می‌گذاشته‌اند و به این گیاه عنوان ”فیوردی مورته” یا ”گل مرگ” داده بوده‌اند.

حتماً ببینید:  سال نو مبارک

گیاه پروانش در قدیم به گیاه جادوگر نیز مشهور بوده است و مردم آن را با نام ”بنفشه ی جادوگران” می‌شناخته‌اند. این گیاه یكی از اجزای همیشگی شربت عشق – معجونی خوفناک از تركیب كوبیده ی گیاه پروانش (گل تلگرافی) با كرم خاكی و آبرون كبیر – بوده است. كولپپر این گیاه را وابسته به سیاره‌ی ناهید (زهره) می‌دانسته و می‌نویسد: ”اگر مرد و زن برگهای گیاه پروانش را بخورند بین آن دو عشق به وجود می‌آید.” در فرانسه این گیاه نماد دوستی است.

از نظر پزشكی پروانش یا گل تلگرافی یک قابض شفابخش است. برگ‌های تازه‌ی آن را بر روی زخم می‌مالند و یا در حفره بینی فرو می‌كنند و خونریزی را بند می‌آورند پمادی از برگ‌های كوبیده آن برای بواسیر بسیار مفید است. هنوز هم این گیاه را به عنوان قابض مصرف می‌كنند و چای آن را برای درمان خونریزی‌های شدید ماهانه خانم‌ها و همچنین خونریزی لثه تجویز می‌نمایند. پروانش همچنین تا حدودی مثل یک مسكن عمل می‌كند و برای رفع نگرانی‌های عصبی مصرف می‌شود.

حتماً ببینید:  عکس ماکرو از گل ساعتی

پروانش ماداگاسكار یا پروانش گل سرخ یک داروی سنتی آفریقایی برای درمان دیابت یا مرض قند می‌باشد. در سال ۱۹۵۰ هنگامی كه پژوهشگران به دنبال پیدا كردن خواص ضد بیماری قند گیاه بودند كشف كردند كه این گیاه بر روی گویچه‌های سفی خون عمل كرده و از رشد سرطان جلوگیری می‌كند.

ترکیبات شیمیایی:
برگ‌ها و قسمت‌های هوایی این گیاه دارای آلکالوئیدهایی چون وینین Vinin وینکامین Vincamin و یک ماده‌ی تلخ به نام وینسین Vincin می‌باشد.

خواص درمانی:
مهمترین خاصیت این گیاه اثر باز کنندگی مجاری عروقی می‌باشد. همچنین به عنوان اکسیژن دهنده‌ی قوی و تا حدودی نیز اثر قابض می‌باشد.

زیستگاه طبیعی:
گیاه بومی اروپاست. در جنگل‌ها و محل‌های پر درخت پرچین‌ها و همچنین بر روی خاک‌های گچی یا رسی كه خوب زهكشی شده باشد می‌روید.

حتماً ببینید:  عکس خرچنگی از طبیعت میانه

مشخصات ظاهری:
گیاه با دوامی است كه طول ساقه‌های خزنده و بالا رونده‌ی آن از سی تا نود سانتیمتر است كه مجموعه‌ی متراكم و فشرده‌ای را به وجود می‌آورند. برگ‌های تخم مرغی شكل و براق گل پروانش كه دارای نوک صاف و یا تیز هستند به صورت جفت در امتداد ساقه بیرون می‌آیند و در تمام طول زمستان روی گیاه باقی می‌مانند. از اواسط بهار تا اوایل تابستان گل‌های زیبای آبی ارغوانی با پنج گلبرگ مثلثی شكل و خمیده كه شبیه تیغه‌های پنكه هستند ظاهر می‌شوند.

منبع نوشته: nargil.ir/Article.aspx?Id=138&cid=3546

حتماً ببینید:  دو قدم مانده که پاییز به یغما برود...

عکس گل پروانش یا پیچ تلگرافی + معرفی

گل پیچ تلگرافی گل پروانش

:bye: 
:scratch: 
:wacko: 
B-) 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:-( 
:unsure: 
;-)