ماشک گل خوشه‌ای

ماشک گل خوشه‌ایماشک گل خوشه‌ای:

نام علمى: Vicia vilosa Roth
نام انگلیسى: Hairy vetch, Winter vetch

گیاهچه:

اولین برگ‌هاى حقیقى این گیاه شامل یک جفت برگچه است که این برگچه‌ها مدوّر، یا تخم‌مرغى شکل هستند.

گیاه کامل:

– اندام‌هاى رویشى:
گیاهى یک‌ساله یا دوساله، بالارونده و به ارتفاع ۳۰ تا ۶۰ سانتى‌متر که توسط بذر تکثیر مى‌یابد. ساقه‌ها منشعب، ظریف، پوشیده از کرک‌هاى متراکم و یا بدون کرک، گوشه‌دار یا چند ضلعى و نسبتاً نرم هستند.
برگ‌هاى شانه‌اى و شامل ۵ تا ۱۰ جفت برگچه و داراى پیچک‌هاى درشت و چند شاخه هستند که در انتهاء هر برگ وجود دارند. گوشواره‌ها کوچک و کامل، آنهائى که در بخش‌هاى بالائى گیاه قرار گرفته‌اند سرنیزه‌اى و پائین‌ها نیمه پیکانى و یا نیمه پیکانى باز هستند. ریشه‌هاى این گیاه عمیق، راست و داراى انشعابات جانبى فراوان است.

– اندام‌هاى زایشى:
گل‌آذین خوشه و شامل ۳ تا ۳۰ گل به رنگ ارغوانى تا بنفش متمایل به آبى است. اندازهٔ این گل‌ها ۱۲ تا ۲۰ میلى‌متر بوده و بر روى دمگلى بلند مستقر شده‌اند.
میوهٔ این گیاه نیام، به رنگ قهوه‌اى متمایل به زرد، پهن، بدون کرک، به طول ۲ تا ۴ سانتى‌متر و عرض ۵ تا ۸ میلى‌متر است و سطح آن تعداد کمى رگه‌هاى مشبّک دارد. هر میوه محتوى ۴ تا ۶ بذر است و بذرها به رنگ قهوه‌اى تیره تا سیاه، کروى تا پهن به اندازهٔ ۳ تا ۴ میلى‌متر هستند و ظاهرى مخملى دارند. هر گیاه حدود ۲۵۰ بذر تولید مى‌کند.
موسم گلدهى این گیاه خرداد تا شهریورماه است.

محل رشد و پراکنش
این علف هرز در ایران انتشار وسیعى دارد و مى‌توان آن را به‌عنوان علف هرز در مزارع غلات، یونجه، باغ‌ها، زمین‌هاى بایر و پارک‌ها مشاهده کرد. ماشک گل خوشه‌اى از مهمترین علف‌هاى هرز پهن‌برگ مزارع گندم محسوب مى‌شود.

منبع نوشته: vista.ir

حتماً ببینید:  طبیعت زیبای روستای گاولیق

ماشک گل خوشه‌ای

عکس‌های فوق از طبیعت زیبای شهرستان میانه تهیه شده‌اند.


https://farazahmadi.ir/?p=4189

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


حجم فایل نباید بیش از 15 مگابایت باشد.