موزه هگمتانه همدان

موزه هگمتانه همدان با یک طبقه ساختمان و با زیر بنای ۶۰۰ مترمربع در مرکز محوطه باستانی هگمتانه قرار دارد، ساختمان موزه هگمتانه بین سال‌های ۲۵-۱۳۲۰ شمسی با عنوان مدرسه ۶ کلاسه پرورش ایجاد و در دهه ۱۳۵۰ به منظور اجرای برنامه‌های پژوهشی و باستان شناسی به تملک مرکز باستان شناسی سابق در آمد و همزمان با شروع فعالیت‌های عمرانی و پژوهشی محوطه و انتقال آثار تاریخی مکشوفه از محوطه باستانی به داخل آن تبدیل به مخزنی جهت نگهداری آثار گردید.

موزه هگمتانه همدان

در روند پروسه تبدیل مدرسه به موزه در سال ۱۳۷۲ به مناسبت برگزاری سمینار مدیران میراث فرهنگی ضمن حذف تیغه‌های داخلی کلاس‌ها و تعمیرات جزئی ساختمان مدرسه تبدیل به موزه موقت گردید و به مرور ایام تعمیرات و الحاقاتی در آن انجام گرفت و هم اکنون موزه هگمتانه با یک سالن اصلی و سرسرا و دو راهرو و با عرضه و نمایش گذراندن دویست شی فرهنگی، تاریخی مربوط به ادوار بیش از تاریخ، دوران تاریخی و دوران اسلامی آماده بازدید گردشگران می‌باشد.

موزه هگمتانه را با توجه به انواع اشیاء و آثار باستانی عرضه شده میتوان به دو بخش تاریخی و اسلامی تقسیم نمود. اشیاء هردو بخش حاصل کاوشهایی است که طی سالیان گذشته از سطح تپه و داخل کارگاه‌های کاوش هگمتانه و تعدادی دیگر از طریق خرید، اهداء و یا توقیف حاصل شده است. بیشترین آثار و اشیاء موزه را آثار سنگی و سفالی تشکیل می دهد.

موزه هگمتانه یک موزه باستان شناسی بوده و از طریق کاوش‌ها به دست آمده است و آثاری از هزاره اول پیش از مسیح تا دوران اسلامی در این موزه در معرض دید عموم قرار گرفته است.

حتماً ببینید:  سه تصویر پانوراما از کاروانسرای جمال آباد

اشیای موزه مشتمل بر دوبخش اختصاصی واستانی است. در این مجموعه آثار سنگی، سفالی، استخوانی وفلزی از دوره‌های پیش وپس از اسلام به نمایش در آمده است.در راهرو وتالار سمت راست موزه، اشیای مکشوف از هگمتانه نگهداری می شوند.از برجسته ترین این آثار می توان به پایه ستونهای متعلق به کاخهای هخامنشی از جمله شالی ستون مربوط به دوران اردشیر دوم با متن میخی، دو مهر استامپی سنگی وشیشه ای مربوط به دوران قبل از اسلام وسرگاو از جنس سفال متعلق به دوران هخامنشی اشاره کرد.
همچنین مجموعه ای از اشیای باستانی در سالهای پیش از انقلاب به صورت حفارهای غیر قانونی از خاک خارج شده اند که آنها را منسوب به هگمتانه می دانندواکنون در موزه ملی وبعضی در موزه‌های خارج از کشور نگهداری می شوند.

موزه هگمتانه همدان
قدیمی‌ترین شی این موزه مربوط به خمره سفالی مربوط به هزاره پنجم قبل از میلاد است که از نظر هنری شی بسیار ارزشمندی است. مجموعه تابوتهای سنگی وسفالی مربوط به دوره پارتیان که از میدان شیر سنگی بدست آمده اند، خمره‌ها وسنگهای تزئینی با نقوش زیبا وسنگ قبرهای دوران مختلف اسلامی، شاخص ترین نماینده‌های آثار کشف شده استانی می باشند که در سالن مرکزی وراهروی سمت چپ موزه قرار داده شده اند.
به مناسبت هفته میراث فرهنگی و گردشگری آثار زرین و سیمین برای اولین بار به مدت یک هفته در این موزه برای بازدید عموم گشایش یافته است.
آین آثار شامل دستبند زرین، جام نقره ای، برگ‌های زرین، گوشواره‌های زرین و گلدان نقره ای مربوط به دوره‌های هخامنشی و اشکانی است.
هدف از برپایی این نمایشگاه را آشنایی مردم با فرهنگ و تمدن این مرز و بوم است.

منبع نوشته: seeiran.ir

حتماً ببینید:  کلیسای استپانوس مقدس ارامنه گریگوری

موزه هگمتانه همدان

حتماً ببینید:  نمای زمستانی پل دختر

https://farazahmadi.ir/?p=4050

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


حجم فایل نباید بیش از 15 MB باشد.