نمایشگاه‌های بی‌مخاطب گریبانگیر هنرمندان میانه‌ای!

شاید این آخرین نفس‌های نمایشگاه‌های هنرمندان میانه ایست که سیر نزولی بی‌مخاطبی را به دوش می‌کشند.

بازدیدهای حداکثر صد نفره از یک نمایشگاه که جمعیت شهر آن بیش از ۱۰۰ هزار نفر است جای تأسف و تعمل دارد، ولی زمانی این تأسف‌ها اوج می‌گیرد که متوجه می‌شوی آن صد نفر هم بیشترشان از خانواده و دوستان خودت هستند! مشکل از توست، مردم یا مسئولین امر؟ از تو که نیست زیرا تو تنها بازنده‌ی بازی نیستی قبل و بعد از تو هم این بی‌مخاطبی را حس کرده‌اند و می‌کنند! از مردم است؟ مگر ۱۰۰ هزار نفر هم مشکل دار می‌شوند؟! پس می‌ماند مسئولین امر! امّا با خود که فکر می‌کنی می‌بینی آنها هم تقصیری ندارند! از یک مسئول جز مکان رایگان برای برپایی نمایشگاه که نمی‌توان انتظار داشت!!!

پس احتمالاً وضعیت مساعد است و تو توهم زده‌ای؟!

این قصه‌ی تلخ نمایشگاه‌های بی‌مخاطب است که گریبانگیر هنرمندان میانه‌ای شده است. تلخی که همچنان کام هنرمندان را تلخ می‌کند و خستگی حاصل از زحمت خلق هنر را دو چندان می‌کند. اما این مورد زمانی زجر آورتر می‌شود که تحرکی برای بهبود این وضعیت رخ نمی‌دهد و شاید این آخرین نفس‌های نمایشگاه‌های هنرمندان میانه‌ایست که سیر نزولی بی‌مخاطبی را به دوش می‌کشند.

هنوزم که هنوز است یک مکان دائمی برای برپایی نمایشگاه در این شهر وجود ندارد و هر بار نمایشگاه‌ها در یک طرف شهر برپا می‌شوند! نمایشگاه آتش‌نشانی، نیروی انتظامی، نمایشگاه فصلی، فرهنگی و… که تا مردم بیایند بفهمند هفته‌ی چیست و چه برنامه‌ای هست همه چیز تمام شده است! آنهایی هم که محل ثابتی دارند مثل نمایشگاه‌های هنری، در ساختمان ارشاد برگزار می‌شود اما این مکان نیز به دلیل دوری از مرکز شهر و قرار گرفتن در میان مشاغل صنعتی و در ادامه احتساب هزینه‌ی رفت و آمد و معطلی برای پیدا کردن تاکسی، ناخوداگاه اشتیاق بازدید از نمایشگاه را می‌زداید.

حتماً ببینید:  سیر قهقرائی فرهنگ شهرنشینی!

آیا وقت آن نرسیده که یک مجتمع فرهنگی طبقاتی در شهر احداث شود و سر و سامانی به این آشفته بازار فرهنگی شهرستان دهد؟ مجتمع فرهنگی که می‌تواند موزه در حال افتتاح را در یکی از طبقات خود جای دهد و نمایشگاه های هنری و فصلی را در طبقات دیگر! و با در دسترس بودن راحت آن جوابگوی فرهنگ فراموش شده شهر شود؟؟!


https://farazahmadi.ir/?p=1972

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


حجم فایل نباید بیش از 15 مگابایت باشد.