کاکتوس انگشتی (کاکتوس بادام زمینی) + معرفی

کاکتوس انگشتی گونه‌ای کاکتوس از جنس Chamaecereus دارای بسیاری از ساقه های شلوغ مانند انگشت است. این گونه بومی آرژانتین می‌باشد و در بعضی کشورها با عنوان کاکتوس بادام زمینی نیز شناخته می‌شود.
ساقه‌های آن به اندازه انگشت و به رنگ سبز روشن ، در ابتدا حالت سیخ و راست و سپس افتاده می‌شوند. این ساقه‌ها ۱۰ تا ۱۵ سانتی‌متر قد و ۱.۲ سانتی‌متر قطر دارند. البته این ساقه‌ها بعضاً تا ۳۰ سانتی‌متر نیز بلند می‌شوند.

حتماً ببینید:  زعفران و عکس های زیبایی از گل زعفران

کاکتوس بادام زمینی

کاکتوس‌های مسن در نهایت چوبی و بدون ستون فقرات می‌شوند تعداد دنده ها ۸ تا ۱۰ و تعداد تیغ‌ها ۱۰ تا ۱۵ تا نرم و سفید با ۲ میلی‌متر طول هستند.

گل آن به رنگ نارنجی و قرمز با حدود ۵ سانتی‌متر قطر که اغلب در مقادیر زیاد از سنین پایین تولید می‌شوند. زمان شکوفه‌دهی در اواخر بهار و اوایل تابستان است.

چنانچه اندازه نور کم و زمان زیادی در سایه قرار گیرند، قطر ساقه ها کم شده و طول ساقه‌ها بلندتر می‌گردد . ساقه‌ها دارای شیارهایی به شمار ۶ تا ۹ عدد می‌باشد که در روی آنها تعداد زیادی آرئول دیده می‌شوند . آرئول‌ها دارای خارهای شعاعی و خارهای مرکزی سفید نقره‌ای و کم رنگ هستند.

حتماً ببینید:  چند عکس ماکرو از ملخ

تخم‌دانها ناهموار و پوشیده از کرک هستند، گلبرگ‌های بیرونی نوک تیز ولی گلبرگ‌های درونی کوتاه‌تر و دارای نوک گرد هستند.

کاکتوس انگشتی آفتاب دوست بوده و جایگاه آفتابی و اندکی سایه را می‌پسندند و به سرمای تا ۴ درجه سانتیگراد زیر صفر پایداری نشان می‌دهند . نسبت به کاکتوس‌های دیگر به آب زیادتری نیاز دارند. آبیاری مناسب از بهار تا پاییز برای آنها ضروری و در فصل زمستان به آب چندانی را نیاز ندارند .

روش تکثیر این کاکتوس با کشت قلمه و بذر است ولی از راه قلمه انشعابات، سریعتر تکثیر می‌گردد.

شکل آویزی آن را، روی سایر cereus ها پیوند می‌زنند، چنانچه شرایط ویژه نگهداری آن رعایت شود در تابستان و در بیرون از گلخانه در نور و آفتاب مستقیم زمان گل‌دهی آن بیشتر خواهد شد.

منبع نوشته: payesh8523.ir/fa/news/1155/کاکتوس-انگشتی

حتماً ببینید:  بازی انعکاس با موبایل!

کاکتوس انگشتی کاکتوس بادام زمینی


https://farazahmadi.ir/?p=2134

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


حجم فایل نباید بیش از 15 مگابایت باشد.